Abetarja Kuranore – Osman Abazi & Jusuf Kastrati

Abetare Kuranore

Autor:                Osman Abazi & Jusuf Kastrati
Titulli:                Abetarja Kuranore
R. Gjuhësor:       Besnik Kastrati
Formati:             A5
Faqe:                 88
Botues:              Shembulli
Seria e botimit:   2018
Vendi:                Prishtinë

Falë Zotit të Madhërishëm, u kompletua ky libër, i cili është një përpjekje modeste për ta ndihmuar çdo musliman të mësojë ta lexojë Kuranin Fisnik. Libra të tillë ka shumë, mirëpo, megjithatë ne e pamë të nevojshëm botimin e këtij libri për arsyet e mëposhtme:
1. Lloji i shkrimit që është përdorur në disa nga këta libra ndryshon nga ai që gjendet në Mus’haf, gjë që ua vështirëson nxënësve kalimin prej atij libri në Kuran. Ne kemi përdorur llojin e shkrimit që përdoret në Mus’hafin e botuar në Medine, i cili ka përparësi të shumta dhe është më i përhapuri në botë.
2. Shumë prej atyre librave kanë mangësi.
3. Metoda e mësimit në disa nga këta libra është e vështirë….

Loader Loading...
EAD Logo Taking too long?
Reload Reload document
| Open Open in new tab

Shkarko

Artikulli paraprakPanorama e Ramazanit – Ulvi Fejzullahu
Artikulli tjetër30 Pyetje rreth agjërimit – Llokman Hoxha