Vetmia (uzlet) – Ebu Hamid el Gazali

Autor:         Ebu Hamid el Gazali
Titulli:         Vetmia (uzlet)
Përktheu:    Shenaj Zeneli
Formati:      5.8 x 8.3
Faqe:          102
Viti:            2017
Vendi:         Prishtinë

Me mirësi hyjnore, Ai ua qetësoi zemrat, dhe ua largoi prej aty dashurinë e kësaj bote, duke ua zvogëluar dëshirën për stolisje dhe dëfrim në të. Aq shumë ua zvogëloi këtë dëshirë, sa edhe i bëri që, duke u tërhequr në vetmi, bile duke braktisur edhe më të afërmit, të preferojnë tefekkur (të menduarit) rreth nurit të Allahut Teala dhe madhështisë së Tij.

Loader Loading...
EAD Logo Taking too long?
Reload Reload document
| Open Open in new tab

Shkarko

Artikulli paraprakVërejtje dhe këshilla – Ebu Hamid el Gazali
Artikulli tjetërShpjegimi i 40 Haditheve të Imam Neveviut – Abdulmuhsin ibn Hamed el-Abad