Romantika në Islam – Dr. Abdurrahman Shiha

Autor:         Dr. Abdurrahman esh-Shiha
Titulli:         Romantika në Islam
Përktheu:    EIRC
Formati:      A5
Faqe:          64
Botues:       IslamLand.com

Lidhja në Islam mes mashkullit dhe femrës është dashuri, mëshirë dhe respekt. Dashuri ndaj femrës si bashkëshorte, mëshirë ndaj asaj si bijë dhe respektim i saj si nënë. Në Islam s’ka problem mes burrit dhe gruas, pasiqë secili prej tyre është krijuar për tjetrin dhe që e plotësojnë njëri tjetrin. Secili prej tyre ka veçori me të cilat dallohet prej tjetrit, pra cilësi të mangëta tek burri të cilat plotësohen me gruan dhe ka tek gruaja mangësi të cilat plotësohen me burrin. Për këtë shkak Islami i ka obliguar gruas disa obligime Sheriatike dhe shoqërore që korespondojnë me atë si krijesë, qoftë në aspektin trupor apo emocional.

Loader Loading...
EAD Logo Taking too long?
Reload Reload document
| Open Open in new tab

Shkarko

Artikulli paraprakMetoda e selefëve në trajtimin e fitneve – Bledar Hoxha
Artikulli tjetërTë tjerët për Islamin – Ajni Sinani