Poezia e Divanit – Antologji e poezise klasike turke

Autor:               Antologji e poezise klasike turke
Titulli:               Poezia e Divanit
Përktheu:          Mithat Hoxha
Kryeredaktor:    Husamedin Abazi
Formati:            8.5 x 11
Faqe:                101
Botues:             Logos-A
Viti:                  2008
Vendi:               Shkup

Kjo antologji e poezisë klasike turke e cila është përfaqësuesja e të njëjtës letërsi, është një përzgjedhje që shpalos para lexuesit një kulm të kësaj letërsie që, në të vërtetë, shtrihet përgjatë periudhës kohore prej dhjetë shekujsh qysh nga shekulli X kur turqit nisën ta pranonin Islamin, gjer në vitin 1920 që pranohet konvencionalisht si viti i fillimit të periudhës së letërsisë së re turke.

Loader Loading...
EAD Logo Taking too long?
Reload Reload document
| Open Open in new tab

Shkarko

Artikulli paraprakKushtet e fesë në pak fjalë – Dr. Abdullah et-Tajjar
Artikulli tjetërIslami dhe ideologjia – Arbër Berisha