Gratë në Islam kundrejt grave në traditën judeo-krisitiane – Dr. Sherif Abdulazim

Autor:         Dr. Sherif Abdulazim
Titulli:         Gratë në Islam kundrejt grave në traditën judeo-krisitiane
Përktheu:    Edin Q. Lohja
Formati:      8.5 x 11
Faqe:          99
Botues:       Conveying Islamic Message Society
Viti:            Korrik, 1996
Vendi:         Shkodër, Shqipëri

Islami duhet të shikohet si një fe që e përmirësoi jashtëzakonisht statusin e grave e u dhuroi e garantoi atyre shumë të drejta, që në botën moderne u njohën vetëm në këtë shekull. Islami ka ende shumë për t’i ofruar gruas së sotme: dinjitetin, respektin dhe mbrojtjen në të gjitha aspektet dhe etapat e jetës së saj, që nga lindja gjer në vdekje, përkrah njohjes, ekuilibrit dhe mjeteve efikase për përmbushjen e të gjitha nevojave të saj të përshpirtshme, intelektuale, fizike dhe emocionale.

Loader Loading...
EAD Logo Taking too long?
Reload Reload document
| Open Open in new tab

Shkarko

Artikulli paraprakFeja ime e bukur 2 – Dr. Rexhep Ozdirek
Artikulli tjetërLibri i tretë për fëmijë – Lidhja e Hoxhallarëve të Shqipërisë