DITURIA ISLAME 360

DITURIA ISLAME REVISTË MUJORE FETARE, SHKENCORE E KULTURORE
NUMËR 360 • VITI 34 • NËNTOR 2020 • REBIUL-EVVEL/ REBIUL-AHIR 1442 •

Urimi i Myftiut Tërnava për Festën e 28 Nëntorit 2
Editorial: Pranimi i Islamit 4
Sabri Bajgora
Komentimi i kaptinës Es-Sexhde – (4) 5
Dr. Ilmije Kuqi
Madhështia e mimberit të xhumasë 8
Mr. Fitim Gërguri
Kushtet e Imam Buhariut në Sahihun e tij 11
Nana Esma bint Osman Fodio 14
Prof. dr. Edin Tule
Fenomeni i dihatjes së qenit 15
Ibrahim Iljazi
100 vjetët në gjumë të Uzejrit a.s. 18
18 Nëntori – Dita Ndërkombëtare e Artit Islam 20
Dr.sc. Rexhep Suma
Fuqia e moralit në misionin e komunikimit të daves 22
Nuridin Ahmeti
Festa e Flamurit dhe Komuniteti Mysliman i
Shqipërisë (1928-1939) – (1) 26
Dr. Alban Dobruna
Kontribut për ndriçimin e të kaluarës së albanologjisë 30
Dr. Orhan Bislimaj
Dallimet ndërmjet murtajës dhe Covid-19 32
Agron M. Rexhepi, MD, MSc, PhD
Intoleranca në ushqim 35
Dr. Fadil Maloku
A jemi në fazën e parë të “Luftës së Tretë Botërore”? 37
Drin Aliu
Zanafilla e mejtepeve në trojet shqiptare 41
Michael Wolf
Udhëpërshkrimi i haxhit ndër shekuj 43
Kështjellë e pathyer! 48
Avzi Mustafa
Hfz. Idriz efendi Idrizi 49
Bardha Kqiku – Luma
Familja, trungu i shoqërisë 52
Aktivitete 53

 

Loader Loading...
EAD Logo Taking too long?
Reload Reload document
| Open Open in new tab

Shkarko

Artikulli paraprakDITURIA ISLAME 359
Artikulli tjetërDITURIA ISLAME 361