DITURIA ISLAME 352/353

DITURIA ISLAME REVISTË MUJORE FETARE, SHKENCORE E KULTURORE
NUMËR 352/353 • VITI 33 • MARS-PRILL 2020 • SHA’BAN-RAMAZAN 1441 •

Editoriali 4
Muaji i Ramazanit na afron rreth sofrës së tij 5
• Sabri Bajgora
Komentimi i sures Llukman – (7) 6
• Resul Rexhepi
Agjërimi i muajit Ramazan 9
• Dr. Ajni Sinani
Ramazani – Muaji i mëshirës dhe i bujarisë 14
• Muhamed B. Sytari
Agjërimi është mburojë..! 17
• Dr. Valon Myrta
Mirëpritja e Ramazanit 19
• Dr. Ilmije Kuqi
Ramazani është muaj i ndërtimit të umetit 22
• Hfz. Mehas Alija
Kandilat e Ramazanit në kohën e pandemisë.. 26
• Mr. Muhamed Stublla
Dituri të nevojshme për agjërimin 27
• Besir Neziri
Muaji i bekuar Ramazan në shtetin osman 31
E thotë edhe shkenca… 34
• Dr. Musa Vila
Vlera e Kulhuvallahu-t dhe besimi sipas tij 35
• Dr. Flamur Sofiu
Qëndrimi i sheriatit islam ndaj sëmundjeve që janë endemi dhe pandemi 39
• Prim.dr.med.sc. Ali F. Iljazi
Mjekësia preventive në sunetin e Muhamedit a.s. 43
• Dr. Craig Considin
A ka forcë lutja që e vetme ta ndalojë një pandemi?! 45
• Dr. Ahmed Aldawoody
Analiza e udhëzimeve të së drejtës islame për trajtimin e mbetjeve të viktimave të koronavirusit 46
• Myzejen Myftari
Ndikimi psikologjik nga izolimi 49
• Arben Desku
Jini vetja 52
• Marigona Krasniqi
Në karantinë zbulova se bashkëshortja ime qenka gruaja e ëndrrave të mia! 53
• Alketa Gjoni
Qëndrimi fetar islam për epideminë e murtajës në Perandorinë Osmane 55
• Hetem Sopjani
Familja dhe Islami 58
Aktivitete 60
Fjalëtërthore 79

Loader Loading...
EAD Logo Taking too long?
Reload Reload document
| Open Open in new tab

Shkarko [2.62 MB]

Artikulli paraprakDITURIA ISLAME 351
Artikulli tjetërDITURIA ISLAME 354