Allahu njihet permes arsyes – Harun Jahja

Autor:     Harun Jahja
Titulli:     Allahu njihet permes arsyes
Formati:  8.5 x 11
Faqe:      121

Ekziston një arsye e rëndësishme pse ky libër është titulluar “Allahu njihet përmes
arsyes”. Shumica e njerëzve thonë se ata e njohin Allahun dhe besojnë në Të. Mirëpo, në të vërtetë ata nuk e njohin dhe nuk e vlerësojnë Allahun me masën e Tij të vërtetë. Për këtë, njeriut i nevojitet/i duhet të ketë “arsye dhe urtësi.”
Ajo që duhet të përkujtohet këtu është se kur thuhet se njeriut i nevojitet “urtësia” për
të kuptuar Allahun dhe për ta njohur Atë sipas masës së vërtetë të Tij, kjo nuk nënkupton
“zgjuarsi”. Urtësia/mençuria dhe zgjuarsia janë dy nocione krejtësisht të ndryshme.
Zgjuarsia është kapaciteti i trurit që njeriu posedon biologjikisht. Zgjuarsia as nuk rritet e as nuk zvogëlohet. Mirëpo, urtësia është një tipar i veçantë vetëm për besimtarët. Ajo u dhurohet si mirësi e madhe prej Allahut besimtarëve që kanë takva (frikën e Allahut).

Loader Loading...
EAD Logo Taking too long?
Reload Reload document
| Open Open in new tab

Shkarko

Artikulli paraprak24 orë nga jeta e muslimanit – Harun Jahja
Artikulli tjetërFundi i kohës dhe Mehdiu – Harun Jahja