Uthullëra dhe ujëra – Ahmet Kot

Autor:          Ahmet Kot
Titulli:          Uthullëra dhe ujëra (poezi)
Përktheu:     Dr. Mithat Hoxha
Recensent:   Husamedin Abazi
Formati:       9.5 x 7.4
Faqe:           85
Botues:        Logos-A
Viti:             2006
Vendi:          Stamboll

Libri “Sirkeler ve Sular” (Uthullëra dhe ujëra) është vëllimi poetik kryesor i poetit. Siç kuptohet edhe nga titulli, gjithë vëllimi përshkohet nga një linjë ideore kundërvënieje mes uthullërave dhe ujërave me të cilat ai simbolizon në mënyrë përgjithësuese dy ide, dy botë, dy cilësi, dy këndvështrime, dy synime, etj. po aq të ndryshme nga njëra-tjetra sa ç’janë të ndryshme nga njëra-tjetra uthullërat me ujërat.

Loader Loading...
EAD Logo Taking too long?
Reload Reload document
| Open Open in new tab

Shkarko

Artikulli paraprakTransformimi qytetërimor dhe bota muslimane – Ahmet Davutogllu
Artikulli tjetërKy është profeti Muhamed a.s. – AIITC