Parimet e besimit dhe Ihmihali islam – Mahmut Toptash

Autor:         Mahmut Toptash
Titulli:         Parimet e besimit dhe Ihmihali islam
Përktheu:    Qani Nesimi
Recensent:  Zenun Ef. Berisha
Formati:      8.5 x 11
Faqe:          155
Botues:       Myftinia e BI – Shkup
Viti:            2003
Vendi:         Shkup, Maqedoni

Pjesa “Parimet e besimit” e këtij libri që keni në dorë janë ligjëratat e organizuara posaçërisht për studentët e Fakultetit të Mjekësisë në Xherrahpasha. Këto ligjërata janë të nxjerra prej kasetave dhe janë shndërruar në libër. Këto në Turqi i kanë lexuar me mijëra njerëz. Nën mbikëqyrjen e njërit prej profesorëve të Universitetit Baku ky libër është përkthyer edhe në rusisht. Ai është shtypur në njëzet e pesë mijë (25.000) ekzemplare dhe janë shpërndarë nëpër republikat turke. Pjesa “Islami dhe pesë shtyllat e këtij libri është përkthyer në gjuhën kazake, është shtypur me alfabet arab dhe është shpërndarë falas në Turkistanin Lindor.

Loader Loading...
EAD Logo Taking too long?
Reload Reload document
| Open Open in new tab

Shkarko

Artikulli paraprakKontemplimi, një studim psikospiritual islam – Malik Badri
Artikulli tjetërIslami me pak fjalë – Mahmud Rida Murad