Orientuesi i Shpirtit drejt Pendimit të Sinqertë – Selim el-Hilali

Autor:           Selim el-Hilali
Titulli:           Orientuesi i Shpirtit drejt Pendimit të Sinqertë
Përktheu:      Bledar Karaj
Recensent:    Arjan Ahmesula
Formati:        8.5 x 11
Faqe:            113
Botues:         Privat

I Dërguari i Allahut (sal-lAllahu ‘alejhi ue sel-lem) thotë: “Të gjithë bijtë e Ademit janë gabimtarë, por gabimtarët më të mirë janë ata që kthehen tek Allahu me pendim!” Prej këtu kuptojmë rëndësinë e pendimit dhe të rregullave të tij për besimtarin që kërkon Kënaqësinë e Krijuesit të Tij dhe adhurimin sa më të plotë vetëm të Atij. Të gjithë ne biem në gjynahe, me apo pa dashje dhe askush nuk mund të shpëtojë prej tyre; kush më pak e kush më shumë. Por cila është zgjidhja? A mundet që ta rikthejmë pastërtinë prej gjynahut dhe fshirjen e tij sikur të mos kishte dalë prej nesh? A mundet që besimtari të shpëtojë prej gjynaheve të tij dhe të mos dënohet për to në Botën Tjetër? C’është pendimi dhe ç’vend zë ai në adhurim dhe në jetën e besimtarit?

Loader Loading...
EAD Logo Taking too long?
Reload Reload document
| Open Open in new tab

Shkarko

Artikulli paraprakAgjërimi i Muhamedit në Ramazan – Selim el Hilali & Ali Hasen Ali Abdulhamid
Artikulli tjetërNektari per vogëlushët – Melaim Shehu