DITURIA ISLAME 309

DITURIA ISLAME NUMËR 309 |VITI 30| QERSHOR 2016| SHEVAL 1437| REVISTË MUJORE, FETARE, SHKENCORE E KULTURORE

4 Editoriali
5 Urimi i Myftiut të Kosovës,
Naim ef. Tërnava, me rastin e festës së Bajramit të Madh
6 Hytbeja e Myftiut, Naim ef. Tërnava me rastin festes së Fitër Bajramit!
9 Komentimi i kaptinës “El Xhumua”
13 Leximi i imamit konsiderohet lexim për xhematin
17 Trajtimi i çështjes kombëtare në revistën “Zani i Naltë”
20 Vakëfi – historia dhe koncepti i tij
23 Koncepti i të gjykuarit drejt për jetën e njeriut (1)
25 Njohja e feve kultivon qetësi
27 Përfitimi i moralit (3)
29 Caktimi i çmimeve dhe përqindja e fitimit në tregti (1)
32 Kurani si përmbajtje letrare
36 Arsimi bashkëkohor dhe nevoja për inkorporimin e mësimit fetar në shkollat publike (1)
38 Shoqëria dhe diskursi i ri kulturor
40 Gjurmëve të mbishkrimeve mbi varre të periudhës osmane në fshatin Xërxe të Opojës
44 Financimi i shërbimeve shëndetësore
47 Vetëdijesimi mbi pasojat e varësisë nga interneti tek adoleshentët
49 Intervistë me imamin veteran Bedri ef. Kida
52 Aktivitete
76 Info
78 Fjalëtërthore
79 Konkurs

 

Loader Loading...
EAD Logo Taking too long?
Reload Reload document
| Open Open in new tab

Shkarko [2.61 MB]

Artikulli paraprakDITURIA ISLAME 308
Artikulli tjetërDITURIA ISLAME 310