Istihsani – Dr. Vehbetu Zuhejli

Autor:         Dr. Vehbetu Zuhejli
Titulli:         Istihsani
Përktheu:    Dr. Musli Vërbani
Formati:      6.7 x 9.45
Faqe:          23
Botues:       Botim Privat

Hanefijtë njihen se veprojnë me argumentin e istihsanit, saqë lexuesi i librave të tyre e sheh shpesh këtë shprehje: Në bazë të kijasit, ky ligj është kështu, ndërsa në bazë të istihsanit , është kështu. Ata (hanefijtë) e kanë konsideruar argument të pestë të ligjësimit, dhe me të ndonjëherë anashkalohet edhe kijasi, sepse (Istihsani) është lloj i llojeve të kijasit. Me fjale tjera është kijasë i fshehtë përball kijasit të hapur …

Loader Loading...
EAD Logo Taking too long?
Reload Reload document
| Open Open in new tab

Shkarko

Artikulli paraprakArsyeshmëria e teksteve – Dr. Vehbetu Zuhejli
Artikulli tjetërIstis’habi – Dr. Vehbetu Zuhejli