DITURIA ISLAME 241

Letra e Myftiut Tërnava Konferencës Islamike dhe Ligës Arabe

DITURIA ISLAME 241 | VITI 25 | GUSHT 2010 | RAMAZAN 1431 | REVISTË MUJORE, FETARE, SHKENCORE E KULTURORE |

Orhan Bislimaj
Ramazani, muaj i gëzimit f5

Mr. Adnan Simnica
Ramazani dhe pranimi i lutjeve f8

Fitim Flugaj
Aspekti shpirtëror i muajit Ramazan f10

Rrustem Spahiu
Ramazani shpëtim për njerëzimin f13

Almedin Ejupi
Shkolla e Ramazanit f16

Dr. Jusuf El-Kardavi
Nata e Kadrit f18

Afrim Jusufi
Agjëro ditë të caktuara të shpaguhen sa një mijë muaj! f20

Refik Gërbeshi
Agjërimi është për Mua f22

Dr. Fahrush Rexhepi
Zgjedhja e Uthmanit r.a. për halif f25

Muhamed M. Jakut
Vlerat qytetëruese në Betejën e Bedrit f28

Deklaratë e Myftiut të Kosovës, mr. Naim Tërnava pas vendimit të Gjykatës Ndërkombëtare të Drejtësisë, për legjitimitetin e shpalljes së Pavarësisë së Kosovës f54
Myftiu Tërnava letër Konferencës Islamike dhe Ligës Arabe f6

Prim.dr. Ali F. Iljazi
Aspekti edukativ dhe shëndetësor i agjërimit f31

Bernard Tahirbegolli
Mjekësia dhe agjërimi f33

Prof. Dr. H. Döndüren
Ushqimet e lejuara dhe ndryshimet kimike f36

Besart Shala
Rëndësia e Bajramit dhe manifestimi i drejtë i tij f39

Mexhid Yvejsi
Jeta, Ramazani dhe Kur’ani f42

Mr. Musa Vila
Rreth akuzës mbi metodologjinë e haditheve (2) f44

Dr. Lulzim Esati
Pendimi i vërtetë f47

Mr. Sabri Jonuzi
Fejesa dhe dispozitat e saj (2) f50

Myftiu Tërnava kërkon anulimin e Udhëzimit Administrativ 6/2010 f54

Avni Xhemajli
Harta gjeopolitike e Kosovës kundrejt Serbisë f52

Loader Loading...
EAD Logo Taking too long?
Reload Reload document
| Open Open in new tab

Shkarko [2.73 MB]

 

Artikulli paraprakDITURIA ISLAME 240
Artikulli tjetërDITURIA ISLAME 242